Asafetida - smaržīgā ferula - aromātiskie sveķi no auga Ferula Asafetida saknes , smarža un garša atgādina ķiploku. Lieto maisījumā tā ārkārtīgi spēcīgās smaržas dēļ. Pievieno zupām, sautējumiem, pākšaugiem. Piemērots pievienošanai pirmajiem, otrajiem (ne saldajiem) ēdieniem, kam patīk sīpola un ķiploku garša. Garša un smarža ir ļoti specifiska.
Smaržīgajai ferulai (sauktai arī par Asafetida ) ir asa, unikāla garša un spilgts aromāts, tāpēc pat neliela tās šķipsniņa piešķirs jūsu ēdieniem unikālu aromātu.
Tas ir īpaši pamanāms pēc cepšanas sakarsētā gī vai eļļā. Grauzdēts ar citām garšvielām, lieliski piemērots lēcu zupu, dārzeņu ēdienu un pikantu augļu mērču garšošanai.
Kādas ir asafetīda īpašības?
Lietuvā visbiežāk izmanto šo asafetīda maisījumu ar rīsu miltiem un kurkumu. Ja izmanto tīklu - liec uz pusi mazāk. Asfetīdas aromāts, no vienas puses, atgādina fermentētu sieru ar spēcīgu aromātu, varbūt nedaudz melnās trifeles, no otras puses, sīpolu un ķiploku. Asfetīda aromāts ir tuvs sīpolu ģimenei, pateicoties sēra savienojumiem, proti, vienas un tās pašas ēteriskās eļļas, kā arī asafetīdi ir raksturīgi di-, tri- un tetrasulfīdi.
Asfetīda klātbūtne pārtikā atdarina olas, ķiplokus, sīpolus, gaļu, trifeles (sēnes). Assafetide parasti lieto ļoti mazos daudzumos, lai sierveidīgiem, pikantiem un dažreiz saldiem ēdieniem piešķirtu raksturīgu pikantu aromātu. Gatavojot ar asafetīdu, paņemiet daļu no tā pulvera un pirms pievienošanas ēdienam apcepiet dažas sekundes karstos taukos kopā ar citām garšvielām. Pievienojiet asafetīdu pākšaugiem un kartupeļiem, rīsiem, jauktiem dārzeņu ēdieniem, ceptām uzkodām. Tā kā tīra asafetīda aromāts, kas nav sajaukts ar rīsu miltiem, ir daudz asāks un intensīvāks nekā miltu maisījumā nopērkamā, izmantojiet to pusēdienā.
Asafetīda garša ir asa un karsta, tas palielina apetīti, aizdedzina gremošanas uguni, tonizē , asafetīda lietošana pārtikā novērš gāzu uzkrāšanos zarnās - meteorismu un atvieglo pārtikas gremošanu . Papildus spēcīgajām kuņģa-zarnu trakta ārstnieciskajām īpašībām asafetīds mazina spazmas un mazina zobu sāpes.
Asafetīdu plaši izmanto Indijā. Tā ir būtiska pārtikas sastāvdaļa, un ar to vienmēr vajadzētu gatavot tādus grūtāk sagremojamus ēdienus kā pākšaugi vai kartupeļi. Īpaši novērtējuši jogi, džainisti un Vēdu sekotāji, kuri ir stingri veģetārieši, kuri pat neēd ķiplokus un sīpolus. Asafetida ir lielisks to aizstājējs, kas pēc ēšanas organismā neatstāj smaku. Assafetīdam ir arī spēcīga sedatīva iedarbība. Asafetida dažkārt ir ne tikai nepanesama cilvēkiem – to no ķermeņa iznēsā tārpi un citi parazīti , piemēram, lenteņi. Ājurvēdas asafetīdiem ir visspēcīgākās pretmikrobu un baktericīdas īpašības. Ājurvēda arī iesaka lietot asafetīdu ginekoloģisko stāvokļu un impotences gadījumos. Regulē menstruālo ciklu, mazina menstruāciju krampjus . Pēc dzemdībām sievietes, kuras lieto asafetīdu , atveseļojas ātrāk un atveseļojas. Ja nav norādīts citādi, izmantojiet ne vairāk kā ¼ tējkarotes asafetīda kā maisījumu ar miltiem. Vēl mazāk izmantojiet tīru asafetīdu.
No asafetīda jāizvairās no drudža, cilvēkiem ar paaugstinātu skābumu, nātreni un ādas izsitumiem. Asafetīds ļoti piesardzīgi jālieto arī grūtniecēm. Smaržīgā ferula (asafetida).
Tīrs, stiprs, nesamākslots. Indija un Irāna ir galvenie šīs garšvielas ražotāji. Šī fenheļa sakne sasniedz līdz 1,5 m un atgādina burkānu, ir 15 cm diametrā. No šīs saknes zāle aug katru gadu un sasniedz 2 metru augstumu. Šīs garšvielas iegūšanas tehnoloģija ir ļoti unikāla. Pavasarī asafetida savācēji dodas kalnos. Garšvielu savākšanai piemērotas saknes nobriest 5 gados. Augam nedaudz nogriež sakni, noteiktā garumā pakļauj zemei un nogriež apstādījumus. Pēc tam pārklāj ar sausām lapām un atraisa sausu zemi un atstāj uz 30-40 dienām. Pēc tam atkal izrok sakni un nogriež augšdaļu. Balta pienam līdzīga sakņu sula atgādina pilienus griezuma vietā. Lai pasargātu sulu no saules un putekļiem, pārklāj ar īpaši sagatavotiem vāciņiem. Pēc dažām dienām vēlētāji savāc sacietējušos sveķus, kas jau sāk izplatīt spēcīgu sēra aromātu, un atkal tos mazliet apgriež. Šo procedūru atkārto, līdz sakne pārstāj iegūt sulu. No vienas saknes var savākt līdz 1 kg sveķu. Žāvēts tas atgādina dzintara vai kolofonija gabaliņus. To žāvē saulē un saberž pulverī, sajauc ar rīsu miltiem un kurkumu, kas mīkstina asafetīda intensīvo smaržu. Asafetīdu un tīru, bez piemaisījumiem var iegādāties Indijā. Tie ir kā sveķu gabaliņi ar ārkārtīgi intensīvu, visu caurstrāvojošu aromātu.
Kā uzglabāt?
Tā spēcīgās smakas dēļ asafetīds jāglabā cieši noslēgts. Cilvēkiem, kuri vēl nav pieraduši pie asafetīda smaržas, trauks ar to jāievieto citā traukā, piemēram, stikla traukā, ar ciešu vāku, pretējā gadījumā asafetīda smarža pēc vajadzības var kairināt. Bet dīvainā un pārsteidzošā asafetida, kas sākumā bija tik ļoti nepopulāra, galu galā var jūs tik ļoti sasaistīt, ka jūs bez tās nevarētu iedomāties nevienu ēdienu. Un ar tādu pašu spēku, kādu jūs to nevarējāt izturēt, jūs nevarat dzīvot bez tā.
Sastāvs:
Rīsu milti, akācijas sveķi, asafetida, kurkuma, kviešu milti .
Uzturvērtība (100 g):
297,5 kcal: tauki 4 g (no tiem piesātinātie 1,4 g), ogļhidrāti 59,2 g (no tiem cukurs 0 g), šķiedrvielas 18,4 g, olbaltumvielas 6,2 g, nātrijs 0,1 g.